Devětatřicetiletý pilot je prvním, kdo se čtenářům našich webových stránek představí v novém seriálu. Ten přibližně každý měsíc umožní o trochu víc poznat jednoho z lidí, jejichž život je spojený se zvukem rotoru.

Zdeněk Wlasák se o letectví zajímal už jako dítě. Když ale stavěl své první modely, nenapadlo ho, že bude jednou skutečně pilotem. „Neměl jsem odvahu, o tom vůbec přemýšlet. Bral jsem piloty jako nadlidi,“ říká s úsměvem.

Zlom nastal při nástupu na vysokou školu. „Vybral jsem si vojenskou. U pohovoru k armádě, jsem se jen tak mimochodem zeptal, co bych musel udělat, abych se stal pilotem,“ vzpomíná Wlasák. Pak věci vzaly rychlý spád. Absolvoval zdravotní prohlídku, přijímací zkoušky a později se dozvěděl, že jeho osudem je vrtulník. „Zprvu jsem moc šťastný nebyl. S odstupem času si myslím, že to byla perfektní volba,“ dodává.

Nástup k letecké záchranné službě vnímal po svém konci u armády jako logické pokračování své karíéry pilota. Chce létat, dokud bude moci. „Na práci mě nejvíc baví pomáhat lidem. Když někomu pomůžete, a pak vidíte, že to k něčemu bylo. To je nejhezčí zážitek,“ uzavírá Wlasák.