Na laně visí zraněný horolezec. Potřebuje pomoc. Záchranáři z vrtulníku, který už se blíží na místo, ho budou muset přivázat k sobě, zajistit a odříznout od jeho lana. Drama, ke kterému zúčastnění v každém okamžiku přistupovali jako k reálné situaci, byla simulace v uzavřeném vojenském prostoru rakouského Bundeswehru. Patřila k těm, které si vyzkoušela výprava českých leteckých záchranářů.

„Strávili jsme v Rakousku dva dny. V průběhu toho prvního jsme sledovali rakouské kolegy. Druhý byl nachystaný pro nás. Do vzduchu zamířil vrtulník Alfa Helicopter i s českými piloty a záchranáři. Během jedné simulace jsme v nepřístupném terénu zasahovali u lehce zraněného vysokohorského turisty. Druhá simulace byl horolezec visící na laně,“ popsal záchranář Michal Jakubů.

Dodal, že to, co s kolegy v Rakousku viděl, bylo ohromující. „Mají velmi komplexně pojatý výcvik. Při simulacích opravdu musí od prvního do posledního detailu vykonat všechno tak, jakoby se jednalo o reálný zásah,“ vysvětlil záchranář.

Rakouští letečtí záchranáři dělají zásahy na lanech už více než dvacet let a na jejich výcviku je to vidět. Piloti a záchranáři u nás se tomu v budoucnu budou chtít přiblížit. „Byl to pro nás úžasný zážitek a určime se jím budeme inspirovat,“ uzavřel s úsměvem Jakubů.