Nouzové postupy na Simulátoru v ADAC HEMS Academy v německém Hangleru si každý rok dvakrát zkoušejí všichni piloti ALFA-HELICOPTER létající na typu vrtulníku EC-135.

HEMS Academy se nachází na malém letišti blízko Bonnu a výcviky probíhají každý březen a říjen. Toho posledního se účastnilo všech dvanáct pilotů naší společnosti létajících na příslušném typu vrtulníku.

„ALFA-HELICOPTER má své tři instruktory, v březnu byl docvičen čtvrtý. Každý pilot na tomto výcviku absolvuje dvě hodiny v simulátoru - první hodina je věnována výhradně řešení nouzových postupů, druhá pak létání v podmínkách IFR s důrazem na řešení neočekávaného vlétnutí do oblačnosti," vysvětlil jeden z instruktorů Jaroslav Špaček.

Dodal, že výcvik je velmi užitečný a potřebný, protože umožňuje pilotům nácviky řešení nouzových situací, které si na skutečném vrtulníku nemohou vyzkoušet. Nasimulovat se dá prakticky jakákoliv závada: vysazení jednotlivých systémů, vysazení jednoho či obou motorů, ztráta možnosti ovládat vyrovnávací rotor - fenestron. Samozřejmě všechny závady lze simulovat v jakékoliv fázi letu a v jakýchkoliv povětrnostních denních či nočních podmínkách.